

Negalime gyventi be švaraus oro. Todėl kurį laiką išskirtinis dėmesys buvo skiriamas lauko oro kokybei. Ir tai visiškai teisingas sprendimas. Bet oro kokybė mūsų namuose yra tokia pat svarbi! Visgi oras mūsų namuose gali nebūti toks geras, kaip mes manome. Kaip sužinoti? Ko galima imtis, kad tai būtų galima išspręsti?
Ar daug laiko praleidžiate patalpose?
Tai aktualu mums visiems. Ypač lyginant su situacija prieš kelis dešimtmečius, kai dirbdavome laukuose, o vaikai didžiausią laiko dalį žaisdavo gatvėse. Arba, lyginant su kai kuriomis šalimis, pasižyminčiomis šiltesniu klimatu, kuriose žmonės daugiau laiko praleidžia lauke. Vidutiniškai iki 80 % savo laiko praleidžiame patalpose: biure, prekybos centre, sporto salėje, namuose ir t. t.
O kaip dėl mūsų patalpų klimato?
Patalpų klimatas nulemia tai, kaip jaučiamės namuose. Oro kokybė tam turi didelės reikšmės. Visose patalpose, kuriose nėra natūralaus vėdinimo, oras gali būti užterštas. Be to, oro tarša dažnai yra 10 kartų didesnė patalpose nei lauke. Visgi, kad atidžiai ir tiksliai išmatuotume patalpų oro kokybę, turime kreiptis į specialistus. Galite pagrįstai įvertinti tik kelis dalykus.
Kas turi įtakos patalpų oro kokybei?
Patalpų oro kokybei įtakos turi keli veiksniai. Ypač vėdinimas, drėgnumas ir temperatūra. Taip pat įvairios veiklos, kurių kasdien imatės, pavyzdžiui, ruošiate maistą, maudotės vonioje arba po dušu, skalbiate ir, sunku patikėti, vien kvėpuojate. Taip pat priklauso nuo medžiagų, iš kurių pastatytas jūsų namas, kaip šildote savo namus, kiek naminių gyvūnėlių ir augalų turite, nuo naudojamų valymo priemonių ir t. t. Žinoma, jei yra rūkančių žmonių, tai dar vienas svarbus veiksnys. Tabako dūmai yra labai kenksmingi, nes juose yra ne mažiau kaip 4 000 smulkių, dujinių dalelių.
Prasta patalpų oro kokybė kenkia jūsų sveikatai
Prasta patalpų oro kokybė gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai. Simptomai iš pradžių dažnai būna sunkiai identifikuojami, nors ir žalingi kasdienei gerovei: pasireiškia odos dirglumas, jaučiatės labiau įsitempę, sunku susikaupti, trūksta energijos...
Bet dėl prastos oro kokybės taip pat galima patirti sunkesnių sutrikimų:
- Galvos skausmas
- Galvos svaigimas
- Pykinimas
- Ilgalaikiai simptomai, panašūs į gripą
- Dusulys
- Nosies, gerklės ir akių dirglumas
- Nereguliarus širdies plakimas
- Sunkus kvėpavimas
- Astmos paūmėjimas
Tai net gali paskatinti lėtinius simptomus ir lėtines ligas. Dėl patalpų oro taršos daugiau diskomfortą jaučia tam tikros žmonių grupės, pavyzdžiui, maži vaikai, vyresnio amžiaus žmonės, žmonės su jautriais kvėpavimo takais ir pacientai su lėtinėmis širdies ligomis.
Oras, kuris yra per daug drėgnas, taip pat yra kenksmingas, nes susidaro kondensacija, jaučiamas nemalonus kvapas ir atsiranda pelėsių. Vėdinimo poreikis ne visada yra reikšmingas arba pastebimas. Net jei nesikaupia drėgmė arba nėra pelėsių, gali būti daugiau kenksmingų medžiagų, CO2 ir bakterijų, nei įtariama.
Vėdinimas yra itin svarbus
Todėl labai svarbu, kad jūsų namai visada būtų gerai vėdinami. Senesniuose namuose dažnai esama „natūralios ventiliacijos“ dėl paliekamų tarpų. Naujuose namuose izoliacija yra tokia gera, kad užterštas oras beveik negali pasišalinti. Gera pradžia bent jau tai, kad kiekvieną dieną langai atidaromi 10 minučių ryte ir vakare. Bet oras tik pašalinamas, todėl tik iš dalies pagerėja drėgnumo rodiklis arba oro kokybė. Tokiu atveju tai nėra veiksminga priemonė, padedanti išnaikinti pelėsį mažose ertmėse.
Nuolatinis vėdinimas
Pageidautina, kad vėdinimas būtų nepertraukiamas. Jei nėra reguliaraus vėdinimo, užterštas patalpų oras negali pasišalinti, ypač tada, jei dar yra aukštas lauko užterštumo lygis. Vėdinimo sistema nėra nereikšminga prabanga.
„Daikin“ siūlo įvairius šilumos siurblių įrenginius, kurie ne tik veiksmingai šildo ir vėsina patalpas, bet ir jas drėkina, mažina drėgmę ir dezinfekuoja orą.