Skip to main content

Kokius reikalavimus ŠVOK sistemos turi atitikti šiuolaikiniuose stadionuose?

Kai stadionai buvo pirmą kartą sukurti, dėmesys skirtas sporto rungtynių atitvėrimui, mažai dėmesio skiriant žiūrovams. Per pastaruosius kelis dešimtmečius ši stadionų infrastruktūra tapo daugiau nei vien tik organizuotam sportui skirta aplinka; dabar jie naudojami kaip žmonių su bendrais interesais susibūrimo vietą, taip pat aplinkiniams teikia ekonominės naudos. Šiai raidai naudingai pasitarnavo architektūros ir inžinerijos pažanga.

Nors nauji stadionai dažnai yra mišrios paskirties, unikalūs ir orientuoti į gerbėjus, jie taip pat yra ganėtinai komerciniai, uždirbantys iš dienos rungtynių. Nauji įspūdingi dizainai sustiprina žiūrovų įspūdžius. Stadionų viduje taip pat atsirado naujovių, nes arenose įrengtos pramogų erdvės ir siūlomos veiklos, kuriomis žmonės gali užsiimti prieš rungtynes, įskaitant dienas, kai nėra rungtynių.

Ši pažanga turėjo įtakos ne tik stadionų architektūros dizainui, bet ir ŠVOK dizainui, nes kuo modernesni šie įrenginiai, tuo labiau integruojamas pastatų aptarnavimas.

ŠVOK sistemos užtikrina esmines šiuolaikinių pastatų paslaugas, nes jos reikalingos įgyvendinant lankytojų komforto lūkesčius, ypač patalpose, kurios skirtos pramogoms.

Šiluminis komfortas tokiuose pastatuose kaip stadionai yra labai svarbus. ŠVOK sistemos gali tapti svarbiomis pagalbininkėmis, kuriant patogią aplinką žiūrovams ir kitiems esantiems žmonėms.

Visgi ŠVOK sistemos gali turėti reikšmingo poveikio eksploatacijos sąnaudoms ir atitinkamai pelnui. Dėl šios priežasties yra dalykų, kuriuos verta apsvarstyti, projektuojant stadionams ŠVOK sistemas.

Šiluminis komfortas ir patalpų oro kokybė

Kaip minėta, šiuolaikiniai stadionai pasižymi vis labiau mišrios paskirties infrastruktūra, kuriuose yra parduotuvių zonos, barai, restoranai, VIP poilsio kambariai ir prabangios ložės. Visu tuo siekiama suteikti žiūrovams kuo geresnių įspūdžių prieš rungtynes, per jas ir po jų, taip pat dienomis, kai nevyksta rungtynės. Savaime suprantama, negalima atskirti aukščiausios kokybės aptarnavimo nuo šiluminio komforto, kurį reikia užtikrinti visose šiose patalpose bet kuriuo metų laiku, nes stadionai nebėra vien tik sporto infrastruktūra – juose taip pat ištisus metus vyksta įmonių susitikimai, renginiai, koncertai ir šou.

Šiose patalpose reikia komfortiško vėsinimo ir šildymo, be to, atsižvelgiant į poreikius, taip pat reikia aušintuvų ir (arba) šilumos siurblių, kurie yra tinkamo dydžio ir gali įgyvendinti įvairių stadiono zonų vėsinimo ir šildymo reikalavimus.

Tas pats pasakytina ir apie patalpų oro kokybę (IAQ), o tai yra dar vienas labai svarbus aspektas, kurį reikia apsvarstyti, nes galybė žmonių įvairiose stadiono vietose neabejotinai turi teisę kvėpuoti švariu oru.

Tai yra vienas iš gerai suprojektuotų vėdinimo sistemų, kurios kaip neprilygstamos priemonės išvalo orą patalpų aplinkoje, taikydamos oro mainų ir oro filtravimo metodus, tikslų.

Išsamiau skaitykite čia apie patalpų oro kokybės svarbą

Kitas įdomus aspektas, į kurį „Daikin“ atkreipia dėmesį – IAQ stebėjimas, nes stebėjimas ir sekimas yra esminis dalykas, leidžiantis veikti ir tobulinti sistemą.

Integravus „Daikin“ IEQ jutiklį, ŠVOK sistema papildoma vidaus aplinkos kokybės (IEQ) jutikliu, kuris stebi ir seka patalpų sąlygas, naudodamas patalpų oro kokybės parametrų rinkinį, todėl infrastruktūros valdytojams suteikiama aiški indikacija apie patalpų oro kokybės padėtį valdomame pastate.

Spustelėkite čia norėdami sužinoti, kaip „Daikin“ jums gali padėti stebėti IAQ

Nors patalpų vėsinimas ir šildymas nėra naujovė, paskutiniu metu stadionuose galima pamatyti stendus su oro kondicionieriais ir aikšteles. Tokių atvejų pastaraisiais metais padaugėjo, ypač tose šalyse, kuriose dėl itin didelio karščio oro kondicionieriai yra būtini, kad žmonės galėtų įprastai susirinkti ir užsiimti veikla, nekenkdami savo sveikatai.

Pagalvokite apie stadionus, kuriuose daugiau nei 80 000 žmonių susirenka aplinkos sąlygomis, kai temperatūra dažniausiai viršija 40 °C – 80 000 žmonių kvėpuoja neįtikėtinoje kaitroje, išskirdami dar daugiau šilumos ir drėgmės, dėl ko aplinka tampa nesveika. Nepanašu į aukščiausios kokybės aptarnavimo įvaizdį, be to, tai kenksminga žmonėms.

ŠVOK sistemos gali padėti išvengti panašių scenarijų, leisdamos stadionuose atvėsinti kėdes ir aikštelių zonas, taip pat užtikrinti tinkamą oro cirkuliacijos lygį, kad būtų garantuotas žiūrovų ir sportininkų komfortas ir saugumas.

Energijos efektyvumas

Viso stadiono oro kondicionavimas, ypač kai jame nėra atitraukiamo stogo, gali būti nuostolingas energijos vartojimo požiūriu.

Visgi yra dar vienas dalykas, kurio reikėtų nepamiršti: mums žinoma gyvybė negalėtų išlikti ekstremalioje kaitroje be oro kondicionavimo.

Visą tai išsiaiškinus, galime išanalizuoti, kaip modernios ŠVOK sistemos gali padėti patenkinti oro kondicionavimo poreikius, tuo pačiu metu joms taupant energiją ir pasižymint ekologišku tvarumu.

Trumpai kalbant, ŠVOK sistemos turėtų būti laikomos neatskiriama pastato konstrukcijos dalimi, kuria siekiama geriausio energijos naudojimo efektyvumo.

Tai reiškia, kad tokie dalykai kaip:

  • stadiono išdėstymas pagal saulės judėjimą;

  • pastato spalvų schemos ir paviršiaus dizainas, kuriuo siekiama atspindėti šilumą ir (arba) nukreipti vėją;

  • atitraukiamas stogas;

  • saulės elektrinių naudojimas elektros energijai, kuri bus skirta stadionui;

turėtų būti apsvarstyti prieš sprendžiant problemas, kurios yra artimiau susijusios su ŠVOK sistema.

ŠVOK konstrukcija, kaip ir pastato konstrukcija, turi būti pritaikyta siekti labai aukšto energijos vartojimo efektyvumo lygio, kurį galima įgyvendinti tik naudojant pažangių technologijų derinį, pritaikytą kiekvienam poreikiui, su kuriais projektas gali susidurti.

Inverterio technologija yra gyvybiškai svarbi ŠVOK konstrukcijoms, kurioms naudojami oru vėsinami arba vandeniu aušinami įrenginiai, ypač pastatams, kurių apkrovos poreikis dažnai keičiasi, atsižvelgiant į žmonių užimtumą ir pasiskirstymą įvairiose pastato vietose.

Tiesą sakant, keičiant variklio elektros tiekimo dažnį, inverterio technologija moduliuoja kompresoriaus sukimosi greitį (RPM) ir tokiu būdu kontroliuoja kompresoriaus pajėgumą.

Kadangi stadionuose įrengti aušintuvai ir šilumos siurbliai dažniausiai veikia esant dalinėms apkrovoms, inverterio technologija yra vertingas sprendimas, padidinantis jų efektyvumą.

Tokiu atveju, kad visa ŠVOK sistema būtų efektyvesnė, svarbu, kad vandens srautas ŠVOK sistemoje galėtų keistis pagal faktinį pastato apkrovos poreikį. Kintamo vandens srauto sistema yra puikus sprendimas, nes ji moduliuoja per sistemą tekančio vandens kiekį ir užtikrina, kad siurbliai veiktų kuo efektyviau, mažindami energijos sąnaudas.

Tas pats pasakytina apie oro apdorojimo įrenginius (AHU), kurie gali būti integruoti į ŠVOK sistemą. Pasirinkus modelius su aukšto efektyvumo inverterių ventiliatoriais ir šilumos atgavimu, galima reikšmingai sumažinti energijos suvartojimą.

Pavyzdžiui, šilumos atgavimas – galimybė, leidžianti AHU įrenginiams išgauti šilumą iš pašalinamo oro, naudojant šilumokaičius. Jie perduoda šilumą iš panaudoto oro srauto, kuris pašalinamas, į švaraus oro srautą, kuris nukreipiamas į pastatą, išvengiant bet kokio maišymosi tarp šių dviejų oro srautų. Šis procesas akivaizdžiai pagerina energijos naudojimo efektyvumą.

Kitas dalykas, į kurį reikia atsižvelgti sudėtingose ŠVOK sistemose – moduliškumas. Moduliškumas aktyvina įrenginius, pagrįstus stadiono zonomis, kurioms tam tikru momentu reikia vėsinimo arba šildymo, suteikdamas dar didesnę energijos sąnaudų kontrolę. Tai galima įgyvendinti paskirsčius apkrovą keliems įrenginiams, kuriuos galima aktyvinti, reikalui esant, atsižvelgiant į realius poreikius.

Šiuolaikinių stadionų apkrova dažniausiai kinta pagal metų laiką arba konkretų renginį, kuriam ji yra pritaikyta. Tai turi didelį poveikį pastato energijos naudojimo efektyvumui. Taigi svarbu atsižvelgti į viso pastato apkrovos poreikio pokytį. Kad ŠVOK sistema būtų efektyvesnė, gali būti naudinga paskirstyti apkrovą keliems skirtingų dydžių įrenginiams ir juos valdyti taip, tarsi jie būtų vienas didelis įrenginys.

„Daikin“ išmanioji aušintuvų valdymo sistema (ICM) yra pritaikyti valdyti, skirstyti ir optimizuoti kelių aušintuvų darbą, suderinant atskirų aušintuvų veikimą infrastruktūroje ir leidžiant jiems siekti savo tikslo mažiausiomis sąnaudomis, tiek energijos sunaudojimo, tiek mechaninio veikimo požiūriu. Visa tai, savaime suprantama, teigiamai prisideda prie aušintuvų ilgaamžiškumo ir efektyvumo.

Stebėjimas, prevencinė priežiūra ir patikimumas

Nuotolinis stebėjimas ir valdymas yra labai svarbūs bet kokiai tokio dydžio ŠVOK sistemai, kurios reikia stadionams.

Stebėjimas ir sekimas padeda suprasti esamą padėtį, taip pat tada, kai reikia imtis veiksmų, kuriais siekiama pagerinti situaciją. Štai kodėl svarbu turėti sistemą, kurią būtų galima nuotoliniu būdu stebėti ir valdyti, kad patalpų valdytojai galėtų imtis prevencinių priežiūros veiksmų, leidžiančių užtikrinti sistemos efektyvumą ir patikimumą.

„Daikin on Site“ (DoS) leidžia realiuoju laiku inžinieriams tiesiogiai debesies sąsaja bet kur pasaulyje stebėti, valdyti, atvaizduoti ir kontroliuoti visus įrenginius, sumontuotus ŠVOK sistemoje, vienoje arba keliose vietose. Tai leidžia aptarnavimo vadovams imtis prevencinių veiksmų, neatvykus į vietą, eksponentiškai didinant techninės pagalbos veiksmingumą.

„DoS“ yra „Daikin“ nuotolinio stebėjimo įrankis, kuris visus metus teikia realaus laiko duomenis bet kuriuo paros laiku, leidžiančius sekti aušintuvus ir oro apdorojimo įrenginių sistemas bei jų funkcionalumą. Tai suteikia galimybę sistemų savininkams imtis prevencinių veiksmų, kad būtų išvengta papildomų išlaidų dėl gedimų ir prastovų.

Kiekvieną kartą, kai pasigirsta pavojaus signalas, sistemų valdytojai gali lengvai nustatyti sutrikimą ir rasti tinkamą sprendimą. Per platformą galima įvertinti visus parametrus realiuoju laiku ir nuotoliniu būdu imtis veiksmų, jei reikia bet kokių nustatymų koregavimo. Visa tai pagerina įrenginių darbą ir valdymą bei padidina jų patikimumą.

DoS taip pat leidžia lengviau planuoti technikų darbą, suteikiant jiems galimybę pasiruošti problemoms ir galimiems sprendimams, nes parodomos atsarginės dalys, kurių gali prireikti, taip pagreitinant darbą. Technikai gali dirbti efektyviai, be to, sutrumpinamas ŠVOK įrenginių atstatymo laikas.

DoS taip pat rengia periodines sistemos našumo ir energijos vartojimo audito ataskaitas, kurios padeda išlaikyti sistemą kuo efektyvesnę.

Dėl visų šių priežasčių „Daikin on Site“ tapo esmine priemone, didinančia ŠVOK sistemų efektyvumo ir patikimumo lygį, net ir (beveik visiškai) nuotoliniu būdu.

Susiję straipsniai

Rasti daugiau

Reikia pagalbos?

Rasti daugiau

Reikia pagalbos?

Rasti daugiau

Reikia pagalbos?

Reikia pagalbos?