
Namų ūkis be anglies dioksido yra šiandienos tvarumo iššūkis. Tai naujausias indėlis į globaliosios paradigmos perėjimą link tvaresnės ekonomikos. Jau buvo imtasi priemonių automobilių pramonėje, žemdirbystėje ir netgi oro transporte siekiant sumažinti arba pašalinti energijos šaltinių išskiriamas anglies dioksido emisijas. Kitas tikslas – namai.
Anglies dioksido atsisakymas taip pat susilaukė Europos politikos formuotojų dėmesio. Būtent ES neseniai pareiškė „atliksianti tam tikrą vaidmenį“ siekdama iki 2050 metų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančias dujas iki visiško nulio.
Nyderlandai nacionalinio lygmeniuatsisveikins su dujomis, Prancūzijos vyriausybė skatina pakeisti alyva kūrenamus katilus, Suomija siekia išvengti anglies dioksido emisijų iki 2035 metų, o Žemutinė Austrijauždraudė naujuose pastatuose naudoti alyvos katilus.
Kilnūs tikslai, bet kaip šalys juos įgyvendins? Jos siekia pasikliauti šilumos siurbliais. Dirbdami „Daikin“ įmonėje neabejojame, kad šalys elgiasi teisingai. Šilumos siurbliai gali daugiau nei vien padėti namų ūkiams išvengti anglies dioksido. Siurbliai nėra tik ateities technologija, nes jie jau yra įgyvendintas sprendimas, kuris yra parengtas tapti pagrindine tendencija.
Psichologiniai iššūkiai
Švedijoje šilumos siurbliai šiuo metu yra standartinė šildymo sistema. Naujuose kai kurių Europos šalių namuose šilumos siurbliai jau sudaro iki 50 procentų rinkos dalies.
Atrodo, kad katilų keitimo rinkoje namų savininkai dar neprisivijo tendencijų. Didžiausi šilumos siurblių, kaip pagrindinės tendencijos pritaikymo, iššūkiai rinkoje yra daugiau psichologiniai, o ne technologiniai.
Daug žmonių paprasčiausiai nesupranta, kaip veikia šilumos siurblys.
Kiti žmonės laikosi nuomonės, kad šilumos siurbliai gali būti triukšmingi, neatrodo gražiai arba paprasčiausiai dar nėra tokie patikimi. Galbūt namų savininkai dar remiasi prielaidomis apie šilumos siurblius, kurios šiandien nebegalioja paprasčiausiai dėl šilumos siurblių novatoriškumo tempo.
Viena iš šių (pasenusių) prielaidų gali būti siurblių efektyvumas, kuris prieš kurį laiką galėjo turėti įtakos kaštų efektyvumui ir investicijų grąžai.
Oro-vandens principu veikiantys šilumos siurbliai yra ne tokie efektyvūs, kai išorės temperatūra nukrenta. Temperatūrai nukritus žemiau nulio, šilumos siurbliams įprastai reikėdavo nedidelės elektros tinklo pagalbos, kad jie galėtų tinkamai veikti. Savaime suprantama, tai kenkia šilumos siurblių ekonomiškumui ir didina emisijas.
Naujos kartos šilumos siurbliai užtikrina vis didesnį efektyvumą net ir esant žemai lauko temperatūrai. Mūsų naujausias oro-vandens šilumos siurblio modelis „Daikin Altherma 3HHT“ nereikalauja jokios papildomos energijos, lauko temperatūrai esant iki 15 Celsijaus laipsnių šalčio. Tokios inovacijos kaip 3HHT tapo šilumos siurblių lūžio momentu, dėl kurio jie gali pakeisti alyvos katilus.
Kitas psichologinis barjeras – žinių trūkumas tarp montuotojų ir architektų, todėl jie negali pradėti naudoti šių įrenginių. Pramonėje turime atsispirti montuotojų „šilumos siurblio chorui“ ir remtis profesionalais, kurie yra jau susipažinę su oro kondicionavimo sistemomis.
Mums reikia pradėti diskusiją su montuotojais, kurie daugiausiai dirba su iškastinio kuro katilais. Turime jiems sudaryti lengvas sąlygas rekomenduoti šilumos siurblius šildytuvų keitimo rinkoje, užtikrindami paprastesnį jų įrengimą dėl nepriekaištingos konstrukcijos.
„Daikin“ įmonėje pritaikome šią tendenciją kaip pagrindinę atsakomybę, nes manome, kad ji labai pagreitins šilumos siurblių pritaikymą. Reglamentai šioje srityje gali nukreipti plėtrą teisinga kryptimi. Nyderlandai yra pagrindinis pavyzdys: šioje šalyje montuotojams jau yra siūlomi mokymai. Tai palengvina perėjimą prie atsinaujinančio šildymo sprendimų.
Kitose rinkose šis klausimas daugiau susiję su iškastinio kuro atsisakymo iniciatyvomis, kas trukdo pristatyti tvaresnes alternatyvas. Pavyzdžiui, Belgijoje dujų kaina lyginant su elektros kainomis yra žema.
Perėjimas prie šilumos siurblių reikalauja suinteresuotų asmenų supratimo ir atidumo.
Ambicija
Bet mūsų ambicija yra pakankamai aiški: norime šilumos siurblio kiekvienuose europiečio namuose. Joks naujas namas neturėtų būti statomas su iškastinio kuro katilu ir joks senas katilas neturėtų būti pakeistas nauju. Bet kokius esančius technologinius ir psichologinius barjerus įveiksime nuolatinėmis inovacijomis.
Tai mums atrodo kaip neatskiriama mūsų „Aplinkos vizijos 2050“ dalis – įsipareigojimas siūlyti saugius ir švaraus oro aplinkos sprendimus bei siekti sumažinti CO² emisijas iki beveik nulio. Norime, kad siurblius būtų paprasta naudoti ir jie atrodytų gražiai.
Patikimumas, akivaizdus CO² emisijos sumažinimas, efektyvumas ir tylumas yra pagrindiniai dalykai. Tai yra mūsų įsipareigojimo, kuriuo siekiame būti pagrindiniai novatoriai, dalis.